Slávek Klecandr a Dagmar Andrtová-Voňková

Slávek Klecandr a Dagmar Voňková na TV13

7. února 2010 v 21:05 | L.
TV 13 zařadila do svého internetového archivu reportáž o vystoupení Slávka Klecandra a Dáši Voňkové. Shlédnout ji můžete zde.

Třináctka ležící slunci v rukou

12. srpna 2009 v 10:46 | L.
Třináctý červen byla krásně slunečná sobota. V ten den se v Komunitním centru sv. Prokopa konal další díl z cyklu Třináctého na třináctce - koncert Slávka Klecandra a jeho hosta. Hostem večera byla Dáša Voňková, osobitá písničkářka, která svou originální hrou na kytaru (mj. i dvěma smyčci) nadchává posluchače na celém světě. V hodinovém vystoupení představila zejména své nové album Slunci ležím v rukou, ke kterému se povětšinou nechala inspirovat výlety do krajiny kolem místa, ve kterém žije.


Slávek Klecandr, kterému patřil čas v úvodu a v závěru bezmála tříhodinového koncertu, zahrál písně starší i několik nových, ze kterých začátkem příštího roku vznikne nové album jeho skupiny Oboroh. Skupina Oboroh bude hostem zářijového pokračování Třináctky, jste tedy v neděli 13. září od 19:30 do Komunitního centra srdečně zváni!

Červnová Třináctka s Dagmar Andrtovou-Voňkovou

4. května 2009 v 15:22 | L.
Cyklus hudebních setkávání Slávka Klecandra (zpěváka a kytaristy skupiny Oboroh) a jeho hostů pokračuje. Druhý koncert cyklu v Komunitním centru v Praze 13 - Nových Butovicích je plánován na sobotu 13. června od 19.30, kdy hostem Slávka Klecandra bude písničkářka Dagmar Andrtová-Voňková, která je známá např. svým působením ve sdružení Šafrán.

Vstupné je jako obvykle dobrovolné, rezervace míst do půlnoci 12. 6. na mailu 13na13@centrum.cz.
Komunitní centrum sv. Prokopa, Praha 13 - Nové Butovice, Sluneční nám. Doprava - metro Hůrka.Petr Střešňák v Perspektivách KT o Slávkovi Klecandrovi píše: "Kytarista a zpěvák, vůdčí osobnost folk-rockové skupiny Oboroh, vystupuje s hudebními přáteli i samostatně v nejrůznějších sálech naší země. Návštěvníci koncertů si přicházejí pro porci kvalitní hudby a silné textové poselství, pro zážitek vzácné spřízněnosti a posilu do všedních dnů. Zvláštní pozornost si zasluhují jeho texty. Právem lze hovořit o rockové poezii, o současné poezii. Klecandr básnivým jazykem, srozumitelným ovšem, bez houštin "neprůchodných" metafor, předkládá příběhy a pocity dnešního člověka. Texty jsou plné tázání a tísní, nesklouzávají však do dekadentních či nihilistických poloh, naopak - prosvítá v nich zakoušená oprávněnost křesťanské naděje."

Petr Dorůžka o Dagmar Andrtové-Voňkové v Reflexu mj. uvádí: "Dagmar Andrtová komunikuje tóny i slovy, které nevyřkne. Má tendenci všechno zhušťovat, snad proto jsou její věci tak fascinující, odlišné, a taky vzdálené televiznímu masovému publiku. Mluvit o jejím uměleckém návratu by bylo zkreslování skutečnosti - protože ona tu vždycky byla a je, ale především pro ty posluchače, kteří ji sami chtějí najít."
(celý článek najdete zde)

Jiří Moravčík o Dagmar Voňkové na stránkách vydavatelství Indies Scope mj. píše: Mnozí ji mají za experimentátorku, ale to označení nemůže nikdy vystihnout její přístup. "Stála jsem jednou na jevišti a neměla kam položit smyčec. A tak jsem ho pověsila za struny na krku kytary a povídala si s lidmi, když tu najednou se kolem mě začal rozprostírat zcela neznámý, úžasný zvuk. Kytara pověšena na krku se tlukotem mého srdce a dechem zvolna, sotva znatelně pohybovala a kmitající smyčec pak rozezvučel struny do onoho fascinujícího zvuku." Po čase sblížení se s ním, vzala paní Dagmar do rukou druhý smyčec, kterým už klasicky přejížděla po strunách. Takové skladby pak mají takřka nepopsatelnou a neopakovatelnou atmosféru, zvlášť ve spojení s nevšední zpěvaččinou poezií.
 
 

Reklama