Listopad 2008

František Černý přinesl kousek Čechomoru

20. listopadu 2008 v 0:50 | Lucie H. |  Slávek Klecandr a František Černý

Třináctý den měsíce dubna vyšel letos na neděli. Na další koncert z cyklu "Třináctého na Třináctce" si Slávek Klecandr do Komunitního centra sv. Prokopa pozval svého dlouholetého východočeského kamaráda Františka Černého, zpěváka a kytaristu skupiny Čechomor. V úvodu zazněly v podání Slávka Klecandra zhudebněné žalmy a další písně, starší i zbrusu nové. Všechny spojuje hravá melodika a texty, které se zamýšlejí nad samou podstatou života, a tak se dotýkají každého z nás.
Ve druhé polovině František Černý za podpory kytaristy Petra Smékala a baskytaristy Pavla Tichého ukázal, že je nejen výborným zpěvákem lidovek ve folkrockových úpravách, jak ho známe z Čechomoru, ale také interpretem vlastních skladeb, za které získal několik autorských Port. Večer zakončili všichni muzikanti známým Dylanovým Knockin' on Heaven's Door, proloženým výbornými kytarovými sóly. Na dvě podzimní pokračování Třináctky jste již teď srdečně zváni.

Zpívají o životě

20. listopadu 2008 v 0:48 | Lucie H. |  Slávek Klecandr a Sestry Steinovy

Druhou lednovou neděli se uskutečnil další díl koncertních setkávání Slávka Klecandra a jeho hudebních přátel - hosty 12. pokračování cyklu Třináctého na třináctce byly Sestry Steinovy. Do posledního místa zaplněný sál Komunitního centra sv. Prokopa vytvořil všem účinkujícím velmi příjemné prostředí; v programu sestřídaly písně o hledání smyslu života či Boha s tématy každodenního života, prokládané nevtíravým a vtipným průvodním slovem. Stalo se už pravidlem, že během přestávky prezentuje Diakonie ČCE Stodůlky výrobky své terapeutické dílny, takže návštěvníci koncertu mají zároveň možnost pomoci dobré věci. Bezmála tříhodinový program vyvrcholil několika přídavky Sester Steinových. Hostem Slávka Klecandra v Třináctce s pořadovým číslem třináct, která proběhne 13. dubna, bude František Černý ze skupiny Čechomor.

Oboroh pohladí i probudí ze sna

20. listopadu 2008 v 0:46 | S. Truschka |  Slávek Klecandr a Oboroh 2008
Pokud nevíte, co znamená slovo Oboroh, tak je to primitivní přístřeší, kde najde zvěř v zimě potravu a člověk útočiště před nepohodou. A také název východočeské folkrockové skupiny, kterou si slávek Klecandr 13. září pozval jakožto "pětihosta" dalšího dílu série Třináctého na třináctce. Není se čemu divit, protože právě s touto kapelou Slávek již dvacet let zpívá zhudebnělé žalmy a balady o lidské slabosti, víře i Boží lásce. Tentokrát Oboroh hrál hlavně skladby z poslední desky Nocí mořem, ale i nejstarší Slávkovy žalmy a známé songy Boba Dylana. Nabitý sálek Komunitního centra se zatajeným dechem naslouchal skvěle propracované harmonii kytary, kláves a saxofonu, podmanivému zpěvu Slávka Klecandra a Romana Dostála a přemýšlivým až burcujícím textům, ve kterých všechny pochybnosti nakonec překoná naděje na záchranu člověka. Pro mě osobně dávka energie na celý týden. Díky, chlapi!

Krásná opuštěná krajina

20. listopadu 2008 v 0:40 | S. Truschka |  Slávek Klecandr a Petr Linhart
Že nevíte, proč se říká "panenko skákavá"? Správně je to "Panenka skokovská" podle mariánského poutního místa Skoky na Karlovarsku. O nádherném a zničeném barokním chrámu uprostřed pustiny a o dalších tajuplných místech i lidech ze Sudet zpívá kytarista, zpěvák a tulák Petr Linhart. V prosincovém dílu cyklu Třináctého na třináctce byl hostem Slávka Klecandra i se svými dětmi, které ho nechtěly opustit ani na pódiu. Posluchačům v Komunitním centru představil Linhart své nostalgicky laděné písně z nového alba Sudéta, které přímo vybízejí k návštěvě této krásné zapomenuté krajiny s pohnutým osudem.

Třináctého na třináctce podesáté

19. listopadu 2008 v 19:19 | L. |  Slávek Klecandr a Jiří Černý
Možná jste na některém koncertě z tohoto cyklu nepravidelně pravidelných setkávání s hudbou třináctého dne v měsíci už byli. Pak víte, že hostitelem pořadu "Třináctého na třináctce" je zpěvák a kytarista Slávek Klecandr, lídr dnes již legendární křesťanské folkrockové kapely Oboroh, se kterým pokaždé vystoupí nějaký hudební host či hosté.

Spadl(a) Klec(andr) - na Sestry (Ram)Steinovy!

19. listopadu 2008 v 19:15 | Petra Horáková |  Slávek Klecandr a Sestry Steinovy


Téměř přeplněná horní místnost v KC sv. Prokopa hostila v nedělní večer 13. ledna v rámci nepravidelného cyklu Třináctého na třináctce další vydařený večer: folkrockový bard (a frontman skupin Oboroh a The Fork) Slávek Klecandr si tentokrát pozval pozoruhodné duo Sester Steinových. O vyměřený čas se oba muzikantské subjekty snažily rozdělit poctivě rovným dílem, takže Slávek představil svých (delších) skladeb méně, kdežto Sestry Steinovy svoje svižné a kratší písně zahrály ve větším počtu.

Kromě asi dvou nejznámějších (a nejoblíbenějších) zhudebněných žalmů 51 (Jako laň dychtí po bystré vodě) a 139 (Hospodine, zkoumáš mě a znáš mě ) přidal Slávek Klecandr ještě jeden, nejnovější, č. 19 - Obloha hovoří o díle Jeho rukou... Při této písni jsem v úzké štěrbině okna za hrajícím interpretem mohla pozorovat tenoučký srpek měsíce na modročerném nebi... Dokonalá kulisa. Vítr a Poslední soud nás nikoho nenechaly na pochybách, že to, na čem opravdu záleží, bývá v hluku a koláži dnešního světa špatně vidět a slyšet. Syrová a výstižná poetika plná neskrývaných pocitů zmatku, marnosti i znechucení ale nikdy posluchače nenechává na pochybách, co dál - nikdy neskrývá víru v Boží dobrotu a velikost, která člověka zachrání. Tak se to na žalmistu ostatně sluší.... Vrcholem pro mě osobně pak byly dvě, řekněme kristocentrické skladby, které silně hovoří k lidskému srdci. Hořící dítě, které je tak trochu vzpomínkou na Vánoce, a Tělo: "Jedno křehké tělo, které se tu láme, prolomíme ticho, do úst si je dáme." Dlouho jsem nebyla u Večeře Páně, ale tohle byla, na mou duši, podobně silná a mystická zkušenost.

Sestry (Ram)Steinovy, jak se samy na začátek úsměvně představily, nejdřív chtěly, aby si publikum povídalo, než si vše na place nastaví a odzkouší, jinak že prý jsou hrozně nervózní. Živel a živel, na živo opravdu ještě na kvadrát. Teninké sametové hlásky jezinek bezinek a temné kytary, do kterých buší s punkerskou razancí...no prostě takový "maminkovský folk," jak samy Sestry podělily o svou škatulku hudební kritiky, do které je umístil jeden nešťastný recenzent, když hodnotil jejich poslední album Jen děcko se bojí. Hymnou tohoto žánru je opravdu divoká punk skladba Svatební - to musíte slyšet, to se nedá popsat. Jejich pohled na život je opravdu navýsost ženský (i mateřský), to je mi velmi sympatické. Nijak se nesnaží o vyváženost či spravedlnost, jsou autentické. Třeba klidně plynoucí píseň Štěstí je silná jen svým jednoduchým popisem a temnou kytarou, která v závěrečné pointě teprve dostane svůj plný význam: "Tak jsem to chtěla... tak jsem to chtěla... parťákem štěstí je - STRACH".
Sestry jdou rády proti proudu, aby posluchače vyburcovaly z pohodičky a donutily přemýšlet, neváhají zaujmout úplně opačnou, co nejkrajnější polohu, vymknuté z kloubů - člověku to nedá a láme si hlavu: "...a jak myslej zase tohle ?!" Jejich protest song je ironický, kousavý, bezprostřední, a tak i navýsost trefný - prostě do černého. Ano, myslím, že na černou barvu ty dvě dámy nedají dopustit - silným tématem jejich osobních písní jsou vnitřní boje s vnitřním nepřítelem, deprese a rozlady musejí znát důvěrně. Usnu: "... potřebuju pomoc a to mo-oc, potřebuju pomoc a to moc... potřebuju pomoc -."K peřejím: "Má duše ty neposloucháš, máš asi období vzdoru, a tak zatím každý den řítím se k peřejím na tom svým děravým voru."
Obliba v sarkastických polohách či nadsázce je u Sester Steinových tak častá, že pokud přednesou píseň, kde tento tón chybí (Ó jak jsi krásný můj milý.uvedena slovy: "prosím vás, to opravdu není ironie"), ocitám se na pochybách, jak mám takové číslo vlastně chápat.

Koncert byl příjemný také svým nekomerčním charakterem, jež se projevil i v takřka rodinném způsobu organizace: kromě dobrovolného (ale doporučeného) vstupného a nabídky koupě CD vystupujících umělců bylo možné přispět i místní Diakonii zakoupením drobných výrobků z jejich dílny.

Příště, 13. dubna, si Slávek pozve Františka Černého z Čechomoru... půjdete také? Já teda určitě!

Sestry Steinovy v pořadu „Třináctého na třináctce“

19. listopadu 2008 v 19:14 | L. |  Slávek Klecandr a Sestry Steinovy
I letos pokračuje cyklus koncertů Slávka KLECANDRA, do kterého si tento východočeský písničkář, kytarista a lídr skupiny Oboroh, zve rozličné hudební hosty. Tentokrát, v neděli 13. ledna 2008 od 19:30 jimi budou sestry STEINOVY. Koncert se koná v sále Komunitního centra sv. Prokopa na Slunečním náměstí v pražských Nových Butovicích (metro Hůrka) a vstupné je dobrovolné. Místa je možné si rezervovat na: 13na13@centrum.cz. Srdečně zveme!

Petr Střešňák v Perspektivách KT o Slávkovi Klecandrovi píše: "Zvláštní pozornost si zasluhují jeho texty. Právem lze hovořit o rockové poezii, o současné poezii. Klecandr básnivým jazykem, srozumitelným ovšem, bez houštin "neprůchodných" metafor, předkládá příběhy a pocity dnešního člověka. Texty jsou plné tázání a tísní, nesklouzávají však do dekadentních či nihilistických poloh, naopak - prosvítá v nich zakoušená oprávněnost křesťanské naděje."

Milan Tesař, redaktor radia Proglas o sestrách Steinových říká: "V souvislosti se Sestrami Steinovými jsem už četl emotivní výrazy jako "okouzlující" nebo "fascinující" (mimochodem autory obou těchto pojmenování jsou muži), já použiji ještě prostší: Sestry Steinovy jsou "svoje". Do akustických kytar buší s punkovou razancí, zpívají hlásky sladkými i burácivými, rozčilují se, pochybují, ptají se a hlavně… odpovídají. Například na otázku, zda má v dnešní době ještě smysl skládat protestsongy. A také na otázku, zda může v dnešní době někdo vystavět celý svůj repertoár tak, aby nikoho nepřipomínal. Na oba dotazy odpovídám kladně: Sestry Steinovy samozřejmě ve svých písních neprotestují proti nějakému režimu. Jejich písně (ať už explicitně, nebo skrytě) jsou protestem proti hektickému způsobu života, při kterém člověk zapomíná na dobu, kdy byl ještě dítě…"

Třináctá „Třináctka“

19. listopadu 2008 v 19:12 | L. |  Slávek Klecandr a František Černý
Třináctý den měsíce dubna vyšel letos na neděli. Toho večera se v Komunitním centru sv. Prokopa konal další koncert z cyklu "Třináctého na Třináctce", kam si hostitel pořadu Slávek Klecandr opět pozval ke společnému hraní hosta, tentokrát svého dlouholetého východočeského kamaráda Františka Černého, zpěváka a kytaristu skupiny Čechomor.


Večer zahájil jako obvykle Slávek Klecandr. Zazněly zhudebněné žalmy a další písně, které nahrál se svou skupinou Oboroh, a také několik zbrusu nových skladeb, které na záznam na hudební nosič teprve čekají. Všechny spojuje hravá melodika a texty, které se zamýšlejí nad samou podstatou života, a tak se dotýkají každého z nás.

Druhá polovina večera patřila Františkovi Černému, který za podpory kytaristy Petra Smékala a baskytaristy Pavla Tichého ukázal, že je nejen výborným zpěvákem lidovek ve folkrockových úpravách, jak ho známe z Čechomoru, ale také autorem a interpretem svých vlastních skladeb, za které mj. získal několik autorských Port.

V závěru se na pódiu sešli všichni muzikanti, aby celé vystoupení zakončili známým Dylanovým Knockin' on Heaven's Door, střídavě v angličtině a češtině, proložené několika výbornými kytarovými sóly. V pořadí třináctá "Třináctka" je tedy již minulostí a před námi jsou dvě podzimní pokračování, o kterých se včas dozvíte ze stránek Stopu. Už teď jste srdečně zváni!


13. leden 2008 - Slávek Klecandr a sestry Steinovy

17. listopadu 2008 v 23:39 | L.

Sestry Steinovy v pořadu "Třináctého na třináctce"


I letos pokračuje cyklus koncertů Slávka KLECANDRA, do kterého si tento východočeský písničkář, kytarista a lídr skupiny Oboroh, zve rozličné hudební hosty. Tentokrát, v neděli 13. ledna 2008 od 19:30 jimi budou sestry STEINOVY. Koncert se koná v sále Komunitního centra sv. Prokopa na Slunečním náměstí v pražských Nových Butovicích (metro Hůrka) a vstupné je dobrovolné. Místa je možné si rezervovat na: 13na13@centrum.cz. Srdečně zveme!

Petr Střešňák v Perspektivách KT o Slávkovi Klecandrovi píše: "Zvláštní pozornost si zasluhují jeho texty. Právem lze hovořit o rockové poezii, o současné poezii. Klecandr básnivým jazykem, srozumitelným ovšem, bez houštin "neprůchodných" metafor, předkládá příběhy a pocity dnešního člověka. Texty jsou plné tázání a tísní, nesklouzávají však do dekadentních či nihilistických poloh, naopak - prosvítá v nich zakoušená oprávněnost křesťanské naděje."

Milan Tesař, redaktor radia Proglas o sestrách Steinových říká: "V souvislosti se Sestrami Steinovými jsem už četl emotivní výrazy jako "okouzlující" nebo "fascinující" (mimochodem autory obou těchto pojmenování jsou muži), já použiji ještě prostší: Sestry Steinovy jsou "svoje". Do akustických kytar buší s punkovou razancí, zpívají hlásky sladkými i burácivými, rozčilují se, pochybují, ptají se a hlavně… odpovídají. Například na otázku, zda má v dnešní době ještě smysl skládat protestsongy. A také na otázku, zda může v dnešní době někdo vystavět celý svůj repertoár tak, aby nikoho nepřipomínal. Na oba dotazy odpovídám kladně: Sestry Steinovy samozřejmě ve svých písních neprotestují proti nějakému režimu. Jejich písně (ať už explicitně, nebo skrytě) jsou protestem proti hektickému způsobu života, při kterém člověk zapomíná na dobu, kdy byl ještě dítě…"


13. duben 2008 - Slávek Klecandr a František Černý

17. listopadu 2008 v 23:37 | L.
Kousek Čechomoru v pořadu "Třináctého na třináctce"

I letos pokračuje cyklus koncertů Slávka KLECANDRA, do kterého si tento východočeský písničkář, známý též ze skupiny Oboroh, zve rozličné hudební hosty. Tentokrát, v neděli 13. dubna 2008 od 19:30 jimi budou František ČERNÝ (Čechomor) a kytarista Petr "Kopčem" SMÉKAL. Koncert se koná v sále Komunitního centra sv. Prokopa na Slunečním náměstí v pražských Nových Butovicích (metro Hůrka) a vstupné je dobrovolné. Místa je možné si rezervovat do 12. 4. na: 13na13@centrum.cz. Srdečně zveme!

Petr Střešňák v Perspektivách KT o Slávkovi Klecandrovi píše: "Zvláštní pozornost si zasluhují jeho texty. Právem lze hovořit o rockové poezii, o současné poezii. Klecandr básnivým jazykem, srozumitelným ovšem, bez houštin "neprůchodných" metafor, předkládá příběhy a pocity dnešního člověka. Texty jsou plné tázání a tísní, nesklouzávají však do dekadentních či nihilistických poloh, naopak - prosvítá v nich zakoušená oprávněnost křesťanské naděje."

Františka Černého není třeba dlouze představovat. Je zakládajícím členem skupiny Čechomor, hudbou se ale zabýval už před vznikem této skupiny. Působil jako zpěvák, kytarista, a také autor ve skupinách Kanafas a Povijan, je několikanásobným vítězem Porty. Vytvořil také několik televizních a filmových rolí, mj. ve filmech Knoflíkáři a Rok ďábla. Ke hraní na "Třináctce" si přizval východočeského kytaristu Petra "Kopčema" Smékala, se kterým již vystoupil na loňském festivalu Zahrada.


13. září 2008 - Slávek Klecandr a Oboroh

17. listopadu 2008 v 23:30 | L. |  Slávek Klecandr a Oboroh 2008
Slávek Klecandr si pozve Oboroh

Letošní třetí pokračování koncertů z cyklu Třináctého na třináctce, do kterého si Slávek KLECANDR zve rozličné hudební hosty, nebude úplně obvyklé. Tentokrát totiž jeho hostem bude OBOROH, šestičlenná hudební skupina, kterou tento východočeský písničkář před dvaceti lety založil. Na koncertě zazní zhudebněné žalmy, které vznikaly během celé existence skupiny, ale i písně ze zatím posledního CD Nocí mořem.

Koncert se koná v sobotu 13. září 2008 od 19 hodin v Komunitním centru sv. Prokopa na Slunečním náměstí v pražských Nových Butovicích (metro Hůrka) a vstupné je dobrovolné.

Petr Střešňák v Perspektivách KT o Slávkovi Klecandrovi píše: "Zvláštní pozornost si zasluhují jeho texty. Právem lze hovořit o rockové poezii, o současné poezii. Klecandr básnivým jazykem, srozumitelným ovšem, bez houštin "neprůchodných" metafor, předkládá příběhy a pocity dnešního člověka. Texty jsou plné tázání a tísní, nesklouzávají však do dekadentních či nihilistických poloh, naopak - prosvítá v nich zakoušená oprávněnost křesťanské naděje."

A o celé skupině: "Skupina Oboroh existuje již téměř dvacet let. Pro jedny je to "jasná klasika", pro mnoho potenciálních posluchačů je však stále neobjevená."

Přijďte si tedy poslechnout "klasiku" či objevit "neobjevené". A třeba i zjistit, co se skrývá pod zvláštním názvem tohoto pozoruhodného muzikantského seskupení...

Místa je možné si rezervovat do 12. 9. na mailové adrese 13na13@centrum.cz.


13. listopad 2008 - Slávek Klecandr a Luboš Pospíšil

17. listopadu 2008 v 23:27 | Lucie |  Slávek Klecandr a Luboš Pospíšil
Luboš Pospíšil v pořadu Slávka Klecandra "Třináctého na třináctce"

Chystá se poslední letošní pořad z cyklu koncertů Slávka KLECANDRA, do kterého si tento východočeský písničkář, kytarista a lídr skupiny Oboroh, zve rozličné hudební hosty. Tentokrát, ve čtvrtek 13. listopadu 2008 od 19 hodin hostem bude zpěvák Luboš POSPÍŠIL, známý též ze skupiny 5P či v minulých letech z C & K Vocalu.

Koncert se koná v Komunitním centru sv. Prokopa na Slunečním náměstí v pražských Nových Butovicích (metro Hůrka) a vstupné je dobrovolné.

Místa je možné si rezervovat do 12. 11. na mailové adrese 13na13@centrum.cz.
¨
Napsali o Slávkovi Klecandrovi:


Zvláštní pozornost si zasluhují Klecandrovy texty. Právem lze hovořit o rockové poezii, o současné poezii. Klecandr básnivým jazykem, srozumitelným ovšem, bez houštin "neprůchodných" metafor, předkládá příběhy a pocity dnešního člověka. Texty jsou plné tázání a tísní, nesklouzávají však do dekadentních či nihilistických poloh, naopak - prosvítá v nich zakoušená oprávněnost křesťanské naděje.
Petr Střešňák, Perspektivy KT

A když se vám někdy podaří slyšet Slávka živě a samotného, budete překvapeni, kolik muziky dokáže ještě dnes jeden člověk s kytarou udělat.
Milan Tesař, redaktor radia Proglas


Napsali o Lubošovi Pospíšilovi:


Luboš Pospíšil zdánlivě není hypervýkonným tvůrcem, za čtvrtstoletí své sólové kariéry natočil - včetně novinky Příznaky lásky - "jen" osm řadových alb. Jistá autorská střídmost se mu však stoprocentně vyplácí, protože v jeho diskografii nenarazíte na jediný vyložený umělecký přešlap.

Petr Korál, hudební publicista

Se svým naléhavým přednesem nemá u nás mezi zpěváky konkurenci.

Leoš Kofroň, hudební publicista