Listopad 2008

Viktorin a Vašíček nadchli posluchače

29. listopadu 2008 v 13:46 | J. Truschka |  Slávek Klecandr a Ivo Viktorin
Znamenitý koncert Slávka Klecandra, Ivo Viktorina a Michala Vašíčka se uskutečnil ve středu 13. 9. v Komunitním centru sv. Prokopa. Vystoupení Slávka Klecandra tradičně přineslo citlivé melodie a zajímavé texty k zamyšlení. Ivo Viktorin, hrající na klávesy a kytaru, představil zejména písně ze svého sólového alba Vlna za vlnou. Kytarista Michal Vašíček mu při tom byl rovnocenným hudebním partnerem. Viktorinovy písně se pohybují na pomezí folku, rocku a popu, a podle všeho právě tato žánrová nejednoznačnost činí jeho tvorbu jedinečnou. Závěrem koncertu si Viktorin a Vašíček zahráli jako doprovod Slávka Klecandra.

Pestrý kulturní večer v Komunitním centru

29. listopadu 2008 v 13:13 | J. Truschka |  Slávek Klecandr a Eva Henychová
Datum nedávné kulturní akce v Komunitním centru bylo zřejmě vybráno s úmyslem přispět k likvidaci jedné dosti rozšířené pověry. Akce se totiž konala v pátek třináctého. Program, který začal po šesté hodině, byl záměrně komponován tak, aby zahrnoval různé formy umění. Prvním bodem programu se stalo předání nového digitálního piana k užívání v Komunitním centru; piano bylo zakoupeno z prostředků poskytnutých jednak městskou částí, jednak samotnými občany. Ceremoniálu předání piana se zúčastnili mimo jiné zástupce starosty Petr Weber, radní Petr Bratský a administrátor římskokatolické farnosti ve Stodůlkách Michael Špilar. Následovalo krátké, ovšem tradičně zdařilé vystoupení vokálního sboru Besharmonie.
Zhruba v půl šesté začala v dolním sále projekce filmového dokumentu režiséra Pavla Riese o Josefu Hlávkovi, významném českém architektovi a mecenášovi. V Praze jeho památku připomíná zejména Hlávkův most, ale i mnoho dalších pozoruhodných staveb. Po sedmé hodině proběhla v horním sále vernisáž výstavy, na které si mohli návštěvníci prohlédnout a případně i zakoupit výrobky klientů chráněné dílny Diakonie Českobratrské církve evangelické ve Stodůlkách. Vernisáž byla spojena s koncertem žáků i učitelů hudební školy Renesance. Jako poslední bod programu přišel na řadu po půl deváté recitál Evy Henychové a Slávka Klecandra. Oba umělci se předvedli ve skvělé formě; každý z nich zahrál několik písní sám, ale hráli také společně. Kromě toho bavili obecenstvo spontánními projevy smyslu pro humor. Vynikající vystoupení skončilo kolem desáté hodiny večerní.

Písně pro hlas, kytaru a harfu

29. listopadu 2008 v 13:10 | J. Truschka |  Slávek Klecandr a M. Hromek & K. Doležalová
Keltské lidové písně, francouzské renesanční skladby, sefardské písně, to vše zahrnuje hudební repertoár Michala Hromka a Kateřiny Doležalové, kterým okouzlili návštěvníky březnového koncertu z cyklu Třináctého na třináctce. Spolupráce obou umělců trvá zatím dva roky. Hromek hraje na kytaru, Doležalová je vynikající harfenistka a zpěvačka. Koncert v Komunitním centru sv. Prokopa tradičně otevřel i uzavřel svým vystoupením písničkář Slávek Klecandr.

Merta a Lewitová rozezpívali Komunitní centrum

29. listopadu 2008 v 13:07 | J. Truschka |  Slávek Klecandr a Vladimír Merta
Ve čtvrtek 13. 10. 2005 se v Komunitním centru sv. Prokopa uskutečnil další koncert z cykluTřináctého na třináctce pod názvem Písně o víře a naději. U zrodu tohoto cyklu stál předčasně zesnulý Vladimír Křápek, jehož památce byl koncert věnován. Do posledního místa zaplněný horní sál Komunitního centra přivítal dva osobité písničkáře, Slávka Klecandra a Vladimíra Mertu. Klecandr zde letos vystupoval již dvakrát, v únoru se Sváťou Karáskem a v květnu s Evou Henychovou, Merta tu měl svou premiéru.
První část večera patřila Slávku Klecandrovi; zahrál a zazpíval několik žalmů, které si sám zhudebnil. Zvláště poslední z těchto žalmů zanechal velmi silný dojem. Pak vystoupil Vladimír Merta, který nikoho nenechal na pochybách, že je prvotřídním interpretem. S vtipem, invencí a citem předvedl pestrou škálu písní, vlastních i přejatých. Neplánovaným překvapením bylo společné vystoupení Vladimíra Merty a Jany Lewitové, během kterého se rozezpívalo snad celé publikum. V poslední části koncertu nastoupil opět Klecandr; na úplný závěr si Klecandr s Mertou zahráli několik skladeb společně. Věřme, že cyklus Třináctého na třináctce bude pokračovat stejně úspěšně jako se vydařil tento koncert.

Písně o víře a naději

29. listopadu 2008 v 13:04 | J. Truschka |  Slávek Klecandr a Vladimír Merta
V Komunitním centru sv. Prokopa se letos podařilo založit tradici koncertů pod názvem Třináctého na třináctce, u jejíhož zrodu stál předčasně zesnulý Vladimír Křápek, organizátor mnoha úspěšných kulturních akcí. Památce tohoto činorodého a přitom skromného člověka byl věnován zatím poslední koncert cyklu, pojmenovaný Písně o víře a naději. Uskutečnil se ve čtvrtek 13. října 2005. Do posledního místa zaplněný horní sál Komunitního centra přivítal dva osobité písničkáře, Slávka Klecandra a Vladimíra Mertu.
První část večera patřila Slávku Klecandrovi, který zahrál a zazpíval několik zhudebněných žalmů. Zvláště silný dojem zanechal Žalm 139, chválící Boží moudrost, moc a slitování, přesahující lidské chápání. Pak vystoupil Vladimír Merta. Nikoho nenechal na pochybách, že je prvotřídním interpretem. S vtipem, invencí a citem předvedl pestrou škálu písní, vlastních i přejatých, a spolu se zpěvačkou Janou Lewitovou rozezpíval celé obecenstvo. V poslední části koncertu vystoupil opět Klecandr na úplný závěr si Klecandr s Mertou zahráli několik skladeb společně. účastníci večera si odnesli skvělý hudební zážitek a mnozí z nich se již určitě těší na 13. ledna 2006, kdy by se měl konat další koncert z cyklu Třináctého na třináctce.

Poezie v hudbě, hudba v poezii

29. listopadu 2008 v 13:01 | J. Truschka |  Slávek Klecandr a Jiří Smrž
Koncertem s názvem Poezie v hudbě, hudba v poezii pokračoval v Komunitním centru cyklus Třináctého na třináctce. Zpěvák, kytarista a skladatel Slávek Klecandr si tentokrát pozval písničkáře Jiřího Smrže. Oba umělci vystupovali střídavě v půlhodinových hudebních blocích. Pořadateli stále oblíbenějších koncertů z cyklu Třináctého na třináctce jsou Komunitní centrum sv. Prokopa a Městská část Praha 13.

Luboš Pospíšil hrál Třináctého na třináctce

28. listopadu 2008 v 23:58 | Samuel Truschka |  Slávek Klecandr a Luboš Pospíšil
Listopadový koncert ze série Třináctého na třináctce udělal velkou radost všem příznivcům skupiny CK Vocal a rockového písničkáře Luboše Pospíšila. Právě jeho si totiž hostitel Slávek Klecandr pozval do Komunitního centra na poslední letošní třináctku. Luboš Pospíšil s doprovodem akustické kytaryu dojal své fanoušky velice emotivním, místy až srdcervoucím podáním svých známých citlivých balad o vztazích mezi mužem a ženou, o pomíjející slávě i havranu Edgara Alana Poea. Na další koncert v Komunitním centru se zatím utajeným hostem se můžete těšit 13. února.

Dokument o Slávkovi Klecandrovi na ČT 1

28. listopadu 2008 v 23:56 Slávek Klecandr a Oboroh 2008
ČT 1 v neděli 16. 11. 2008 odvysílala v cyklu Cesty víry dokument o Slávkovi Klecandrovi, který sice s Třináctkami nesouvisí, ale určitě stojí za vaši pozornost... :-) Podívat se na něj můžete zde...

Třináctého na Třináctce na ČT 1

28. listopadu 2008 v 23:48 Slávek Klecandr a Pranic
V archivu ČT je možné najít v Křesťanském magazínu ze 4. 2. 2007 reportáž z koncertu Slávka Klecandra se skupinou Pranic. Její začátek najdete mezi 6. a 7. minutou pořadu... :-)

Třináctka na TV Prahy 13 - Oboroh

28. listopadu 2008 v 23:30 Slávek Klecandr a Oboroh 2008
Zde najdete reportáž TV 13 z koncertu Oborohu v cyklu Třináctého na Třináctce.

Třináctka na TV Prahy 13 - Sestry Steinovy

28. listopadu 2008 v 23:28 Slávek Klecandr a Sestry Steinovy
Zde najdete reportáž TV 13 ze Třináctého na Třináctce se sestrami Steinovými.

Třináctka na TV Prahy 13 - František Černý

28. listopadu 2008 v 23:26 Slávek Klecandr a František Černý
Zde najdete reportáž TV 13 ze Třináctého na Třináctce s Františkem Černým z Čechomoru.

Třináctka na TV Prahy 13 - Jiří Černý

28. listopadu 2008 v 23:23 Slávek Klecandr a Jiří Černý
Zde najdete reportáž TV 13 z Třináctého na Třináctce s hudebním publicistou Jiřím Černým.

Na pomezí hudebních žánrů

24. listopadu 2008 v 18:10 | J. Truschka |  Slávek Klecandr a Ivo Viktorin
Komunitní centrum přivítalo v polovině září Slávka Klecandra, Ivo Viktorina a Michala Vašíčka na dalším koncertu z cyklu Třináctého na třináctce. Klecandrovo vystoupení už tradičně nabídlo citlivé melodie a zajímavé texty, vybízející k zamyšlení. Ivo Viktorin, hrající na klávesy a kytaru, představil písně ze svého sólového alba Vlna za vlnou. Neocenitelnou pomocí mu přitom byl kytarista Michal Vašíček. Viktorinovy písně, obsahující prvky folku, rocku i popu, ukazují, že překračování žánrových hranic někdy bývá velmi přínosné. Vynikající závěr koncertu obstarali všichni tři interpreti společně.

Oboroh pokřtil desku

24. listopadu 2008 v 18:02 | S. Truschka |  Slávek Klecandr a Oboroh 2006

Nové album po osmi letech nazvané Nocí mořem představila a pokřtila folkrocková skupina Oboroh v pátek 13. října ve Spolkovém domě. Samotný křest, kterého se elegantně ujal host Fedor Gál, byl ale pouze epizodou večera. Fanoušci kapely si mohli hlavně vychutnat celou plejádu nových i starších skladeb. Skvělý koncert zakončila asi nejpůsobivější část repertoáru skupiny - žalmy. Slávek Klecandr, jeho bratr Václav, Roman Dostál, Radek Pokorný a Libor Ježek dokázali, že mají publiku stále co říct. Škoda, že cestu do Spolkového domu našlo v pátek třináctého poměrně málo lidí.

Dvojkoncert na Slunečním náměstí

24. listopadu 2008 v 18:00 | S. Truschka |  Slávek Klecandr a Sváťa Karásek
Dva umělecké zážitky byly pro hudbymilovné posluchače připraveny 24. února. Prvním bylo strhující vystoupení pěveckého sboru Besharmonie pod vedením Libora Sládka. Sbor vystoupil v atriu radnice a vyzkoušel zajímavou akustiku tohoto prostoru rozmístěním pěvců na ochozu a zpěvem při sestupování ze schodiště. Na tento koncert navazoval recitál zpívajícího faráře Sváti Karáska a Slávka Klecandra z křesťanské folkrockové legendy Oboroh, kteří, každý sám i spolu, zpříjemnili večer posluchačům v Komunitním centru.

Pranic - dva roky muziky

24. listopadu 2008 v 17:58 | S. Truschka |  Slávek Klecandr a Pranic
Slávek Klecandr, průvodce pravidelným hudebním pořadem Třináctého na třináctce, si 13. ledna pozval do Komunitního centra folkovou skupinu s podezřele skromným názvem - Pranic. Čtyřčlenná skupina, která hraje převážně vlastní skladby, poetické a přemýšlivé písničky evangelického faráře, pedagoga a muzikanta Ondřeje Halamy, oslavila v Nových Butovicích dva roky své existence. Nadále bude vystupovat jen sporadicky nebo ve třech, protože zpěvačka a harmonikářka Alena Tomášová nastupuje na mateřskou.

Šťastná třináctka

24. listopadu 2008 v 17:53 | Tomáš Pohl |  Slávek Klecandr a P. "Šany" Šanclová & M. Vašíček
( reportáž z pořadu Třináctého na Třináctce)


Svatý Prokop byl kněz a poustevník. V době, kdy žil, neexistoval kněžský celibát. Prokop měl syna Jimrama, mýtil lesy v krajině Posázaví a tam založil i mnišskou osadu a klášter. V roce 1588 byly jeho ostatky přeneseny do Prahy.


Kousek za Hlubočepy v Praze 5 se táhne romantické Prokopské údolí a v něm stál do padesátých let minulého století kostelík svatého Prokopa, než byl v rámci vojenského prostoru vyhozen do povětří.


V Nových Butovicích, tedy na území Prahy 13, je náměstí nesoucí krásný název Sluneční. Praha 13 je jedno veliké sídliště a jen jedno z mála míst, na němž vyrostl komplex moderního duchovního centra. V Nových Butovicích nese název Komunitní centrum svatého Prokopa. Jeho součástí je i moderní zvonice a prostor pro bohoslužby, ale krom toho nabízí velkou škálu programů z oblasti kultury a vzdělání.


Právě v tomto centru se koná pravidelný kulturní pořad s názvem Třináctého na Třináctce. Zvolené datum zcela jistě bojuje s pověrou, že číslo třináct je číslo nešťastné.


Dramaturgem, organizátorem a duší pořadu je Lucie Haschková. Kdykoliv jdu na nějaký koncert, jsem si téměř jist, že tam Lucie bude jako divák. Lucie je členkou souboru Geshem, který před nedávnem slavil sedmé výročí. Geshem zpívá a capella především afro - americké spirituály v originále či hebrejské a další písně. Geshem a spirituály byly vlastně prapříčinou pořadu. Letos se v prostorách Komunitního centra uskuteční již pátý ročník Spiritual Festu pořádaného právě souborem Geshem ve spolupráci s Městskou částí Praha 13.


Hlavním a stálým účinkujícím v pořadu Třináctého na Třináctce je písničkář Stanislav Klecandr. Slávek v pořadu vystupuje sám se svými kytarami a foukací harmonikou opatřenou držákem se složitým šroubovacím mechanismem. Slávek je hudebním samoukem a v současnosti pedagogem v hudební škole. Od roku 1975 působil v kapele Bílé světlo s blízkým vztahem k Plastic People of the Universe. Po účinkování v dalších uskupeních vzniká v roce 1985 kapela Prostor a po jejím rozpadu se ve východních Čechách schází a tajně po evangelických farách hraje skupina beze jména, z niž vznikl v roce 1988 dnes již legendární Oboroh v čele se Slávkem. Stálicemi Oborohu kromě Slávka jsou i jeho bratr Václav ( saxofony a klarinet) a Roman Dostál ( klávesy a zpěv).


Co říci k vystoupení Slávka Klecandra? Jeho vysoká mužná postava působí po několika úvodních slovech a tónech plachým dojmem. Není to stejný pocit, jaký mám při vystoupeních Jiřího Smrže, ale oběma je vlastní pokora. Slávek Klecandr nezapře své kořeny v dylanovských či mertovských textech. V žádném případě se však nejedná o nějako "retro", ale spíše o kongenialitu. Oboroh, ale i Slávek Klecandr zpívají mimo jiné i zhudebněné texty ekumenického překladu Bible. Nejde ale o nějakou lacinou náhražku "náborového" kázání, jde o ukázku citlivé práce s textem knihy, v níž jsou asi odpovědi na všechny otázky a každý najde tu svou, chce-li a dokáže-li věřit. Měl jsem v ruce řadu křesťanských zpěvníků obsahujících melodické písně vyznávající v moderním rytmu lásku k Ježíši a slyšel jsem zpívat na toto téma i několik souborů. Na rozdíl od nich Slávek Klecandr se snaží nenásilně bez velkých gest a básnění na efekt předávat ostatním svou víru a své přesvědčení.


První část večera zahájil tradičně Slávek Klecandr šesti písněmi a pak předal malé pódium svým hostům. Petra Šany Šanclová krom kytar, kláves a flétniček přivezla do Prahy i Michaela Vašíčka s jeho bezpražcovou basou. Programově to měla být derniéra této umělecké, ale lidské dvojice. Jenže když jsem pozoroval ty dva, jak si jejich kytary a pohledy na jevišti povídají a souznějí, byla by škoda pro diváky, ale i pro ty dva lidi, kdyby to bylo naposledy.


Šany, jak jsem napsal i v reportáži z křtu její desky, zastane celou kapelu, ale ten štíhlý vlasatý kytarový mág, to je Šany na druhou. Kytara Michaela Vašíčka, který zcela jistě lékárnicky dávkoval každý tón v nahrávacím studio, to je účinný katalyzátor Petřiných písní.


Nevím, kolik diváků a zcela jistě stálých příznivců Slávka Klecandra slyšelo a vidělo Šany poprvé. Potlesk a reakce publika svědčily o tom, že se Lucii Haschkové dramaturgie povedla.


Po přestávce nastoupil znovu Slávek, zdvihl držák mikrofonu na maximum, chvíli si hrál se šroubem držáku harmoniky, a zazpíval druhou sérii svých písní. Potom večer zakončila Šany druhým poločasem své desky a jako přídavek zněla nádherná bluesovka i se Slávkovou doprovodnou kytarou.


Třináctka tedy není zcela jistě v Komunitním centru svatého Prokopa nešťastným číslem. Jenže každá radost má i svou odvrácenou stranu. Tou jsou finanční prostředky, kterých se nedostává, takže velmi hezké dramaturgické plány dostávají vrásky. Byla by škoda, kdyby na Slunečním náměstí byla třináctka v budoucnu zase pouhým nešťastným číslem. Pro ty, kteří by snad chtěli pomoci, nabízím kontakt na organizátorku Třináctek, 13na13@centrum.cz.

Proč Třináctého na třináctce?

20. listopadu 2008 v 0:57 | Lucie H.
Všechno to začalo Spiritual Festem. Díky němu jsem jako členka souboru Geshem poznala Vláďu Křápka a oblíbila si nejen jeho, ale i Komunitní centrum a lidi kolem něj. Cyklus Třináctého na třináctce se zrodil ve Vláďově hlavě. S tím přišel i nápad, že by v něm mohl dostávat prostor písničkář Slávek Klecandr a pokaždé si pozvat nějakého dalšího hudebního hosta. A povedlo se. Na prvních dvou koncertech v první půlce roku 2005 jeho hosty byli Sváťa Karásek a po něm Eva Henychová. Před letními prázdninami byl připraven díl třetí, tentokrát dokonce s hosty dvěma, Vladimírem Mertou a Janou Lewitovou.

Říjnový koncert už ale proběhl bez Vládi. Ostatní, kdo se na přípravách těchto večerů podíleli, se shodli na tom, že by bylo škoda v nich nepokračovat. Od samého začátku nešlo o to připravit "jen" koncert. Šlo také (a možná hlavně) o setkávání. Ať už o setkávání s hudbou a slovy, která nás inspirují a vedou k zamyšlení, či setkání všech zúčastněných u malého občerstvení o přestávce. Nebo setkání s Diakonií Lužiny, která během těchto večerů dostává prostor k prezentaci výrobků své dílny.

V roce 2006 proběhne za podpory MČ Praha 13 pořad Třináctého na třináctce čtyřikrát. Poprvé to bude v pátek 13. ledna od 19 hodin. Tentokrát pozvání Slávka Klecandra přijal neobyčejný písničkář Jiří Smrž, o jehož pozoruhodném CD Poslední láska byla napsána nejedna pochvalná kritika. A tak, prosím, přijměte pozvání k tomuto setkání. Je nám jich v dnešním uspěchaném světě třeba.

O Indiánkách, cajunu a blues

20. listopadu 2008 v 0:52 | M. Vítková |  Slávek Klecandr a Jiří Černý
Komunitní centrum se 13. října stalo dějištěm již 10. hudebního setkání Slávka Klecandra, tentokrát s výtečným hudebním publicistou a kritikem Jiřím Černým, jehož příjemnému hlasu v 60. letech pravidelně naslouchali posluchači Československého rozhlasu při písničkovém pořadu Dvanáct na houpačce, jenž je velmi žádaným hudebním hostem a publicistou dodnes. Snad všechny účastníky setkání Třináctého na třináctce zaujalo barvité vyprávění zážitků z amerických folklorních festivalů, kde Černý rád navštěvoval vystoupení indiánských souborů a kapel. Sálem zněly houpavé indiánské melodie, které Klecandr následně doplnil svým živým hudebním pásmem, při němž představil i nové písně.